Forum Politechniki Wrocławskiej

Nieoficjalne forum PWR zaprasza! Sprawdź opinie o prowadzących!

FAQ Szukaj Użytkownicy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj Rejestracja Linki Dotacje

Poprzedni temat «» Następny temat
Energetyka - praca tylko dla ludzi z "plecami" ?
Autor Wiadomość
irtomek

Wysłany: 2010-04-18, 11:48   Energetyka - praca tylko dla ludzi z "plecami" ?

Obrałem sobie dosyć ciekawą ścieżkę. Chcę studiować na Pwr na WME energetykę cieplną i jądrową (I, II i III rok studiów), a potem energetykę ze źródeł odnawialnych. Wybierając kierunek kierowałem się głównie przedmiotami, jakich nauczają (tutaj - termodynamika, wykorzystanie energii, wiatraczki, biomasa etc.).

Moim problemem może być jednak praca po tym kierunku - podobno wszystkie stanowiska w elektrowniach obsadzane są przez rodziny kierowników i właścicieli, a perspektyw na budowę nowych elektrowni w Polsce raczej nie ma :( (wyczytałem na forach). Oczywiście mógłbym emigrować za granicę, jednak najpierw musiałbym zdobyć jakieś doświadczenie - tak, aby moje CV było czymkolwiek zapełnione :D

Czy studenci polecają/odradzają studiowanie energetyki ?

A jeżeli odradzacie ...

Podobno po budownictwie jest zapewniona praca. Mógłbym iść, ale tak raczej bez pasji bym zdał te studia.

Ciekawią mnie kierunki związane z maszynami takimi jak samoloty, samochody. Jest jakiś konkretny, przyszłościowy, ambitny na PWR ? (Jakieś perspektywy jeżeli chodzi o pracę ?)

Dziękuję z góry.

bartizzle 

Wydział: W-5 Elektryczny
Rok studiów: 2
Wysłany: 2010-04-18, 23:53   

Może spróbuj na elektrycznym? Elektrotechnika to kierunek ściśle powiązany z energetyką (możesz wybrać elektroenergetykę jako specjalizację na stopniu magisterskim), a w razie niepowodzenia w szukaniu pracy w elektrowniach masz mnóstwo innych możliwości. Z doświadczenia wiem (w moim mieście największymi zakładami pracy są dwie elektrownie, zresztą kończyłem technikum przy jednej z nich), że faktycznie trudno dostać pracę w elektrowni bez znajomości. Ale nie przesadzałbym - na pewno są szansę i podejrzewam, że nie małe. Na twoim miejscu bym próbował - jeśli czujesz, że to kierunek dla Ciebie, to idź na energetykę. Albo spróbuj na W-5.

Dantess 

Rok studiów: 3
Wysłany: 2010-04-19, 16:02   

Rozmawiałem kiedyś z paroma znajomymi, który skończyli Energetykę, specjalizację odnawialne źródła energii - co do odnawialnych źródeł energii to w naszym kraju to dopiero raczkuje i jakiekolwiek biura projektów, związane z tą technologią, są głównie zlokalizowane w Warszawie (i zbyt wiele ich nie ma). Co do energetyki, opcja ciekawa i warta uwagi, ale co do specjalizacji: odnawialne źródła energii, radziłbym dobrze się zastanowić (choć z drugiej strony, gdy przyjdziesz na polibudę będziesz miał sporo czasu zanim przyjdzie Ci wybrać specjalizację).
A co do Elektrotechniki (Wydział Elektryczny) zgadzam się z Bartizzle, ponadto warto zwrócić uwagę też na fakt, że po ukończeniu tego kierunku możesz liczyć na bardzo interesujące uprawnienia.

irtomek

Wysłany: 2010-04-19, 21:29   

Oj kurczę, ciężki orzech do zgryzienia - wybrać kierunek studiów :D

Wszystko byłoby ok, gdyby była zapewniona ciekawa praca. Problem jeszcze w tym, że nie wiem co dokładnie się robi po kierunku np. energetyka (można budować elektrownie ?? :D )

Dzięki wam :)

Rose 
W-2

Wysłany: 2010-04-19, 23:59   

budowac elektrownie to tak raczej po budownictwie :)

sokl 
konstruktor mechanik

Wydział: W10 Mechaniczny
Rok studiów: 4
Wysłany: 2010-04-20, 16:30   

Po energetyce projektuje się kotły, turbiny..

alicjusz23 

Wysłany: 2010-06-05, 14:11   

Rose napisał/a:
budowac elektrownie to tak raczej po budownictwie :)

ja tez zastanawiam sie miedzy energetyka a budownictwem, ale nie na PWr. Czy moze ktos cos doradzic? nigdy nie mialam do czynienia z zadnymi kablami, 0 doswiadczenia z pradem, brak znajomosci elektrotechniki. jednak interesuje mnie branza energetyczna. ale czy to zawod dla dziewczyny? czy nie bede pozniej rozczarowana?
na PW na budownictwie widzialam fajna specjalnosc budownictwo energooszczedne. moze da sie polaczyc to jakos z energetyka? a czy taka specjalizacja ma w ogole przyszlosc czy tylko ladnie sie nazywa? Pomocy, dajcie jakas wskazowke! :sad:

Karolinchen 

Wydział: W-9 WME
Wysłany: 2010-06-06, 01:11   

kurczę, nie wiem jak Ci doradzic, spojrz na to co napisał ci kolega wyzej: po energetyce bedziesz projektowac rozne maszyny do wytwarzania/przetworu/przesylu energii, a po budownictwie - budynki i infrastrukture. wybierz to, co Ci się po prostu bardziej podoba, i co Cię bardziej interesuje.
no i nie jestes sama, ja też jestem dziewczyną i chcę iśc na energetykę, i też nie mam pojęcia o żadnych kablach ani elektryce ;) wiadomo że kobiety po takim kierunku może będą miały troszkę trudniej, bo może nie każdy pracodawca uwierzy, że kobieta może byc dobrym fachowcem w takiej branży, ale miejmy nadzieję, że to nastawienie z biegiem czasu się zmieni.

sokl 
konstruktor mechanik

Wydział: W10 Mechaniczny
Wysłany: 2010-06-06, 02:06   

Prądem zajmują się elektrotechnicy, elektroenergetycy - proponuje popatrzeć na plan studiów bo możecie się lekko zdziwić mając takie wyobrażenia.

Rose 
W-2

Wysłany: 2010-06-06, 16:13   

nie, nie można połączyc budownictwa energooszczędnego z energetyką, poza nazwą budownictwo energooszczędne nie ma nic wspólnego z energetyka, tam chodzi o ocieplenie budynków i zakładanie tam jakiś paneli słonecznych ect (generalnie unikniecie strat ciepła z budynków)

Seifer 

Wydział: W-2 BLiW
Wysłany: 2010-06-06, 21:54   

Czy na kierunku Energetyka zajmuje się prądem w podobny sposób do np. Elektrotechniki czy AiR, a może jakoś inaczej? Wiem trochę głupio to brzmi, ale mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi. Poza tym jak się studiuje, jaki jest poziom, jaka atmosfera? Czy tylko mi wydaje się, że Energetyka ma w sobie dużo elementów chemiczno-biologicznych? Strona wydziału utrzymana jest w klimatach: jest fajnie - trzymamy się za ptaki i śpiewamy kumbaya :razz: , więc pytam tutaj, z góry dzięki za odpowiedź.

revcorey

Rok studiów: 5
Wysłany: 2010-06-06, 21:58   

Cytat:
Czy na kierunku Energetyka zajmuje się prądem w podobny sposób do np. Elektrotechniki czy AiR, a może jakoś inaczej?

program z zagadnień obwodowych teoretycznie obowiązuje ten sam z tego co wiem ale jego realizacja jest już po prostsza. Tzn. szybciej i prostsze przykłady do rozwiązania niż u nas na W-5. Coś jak realizacja przedmiotu elektronika u nas na W-5. Zajrzyjcie sobie do programu studiów kiedyś z ciekawości rzuciłem okiem i widziałem jakieś coś o zbiornikach,kotłach,termodynamikę i mechanikę.

anuska2507 

Wysłany: 2010-06-27, 20:27   

Też chcę iść na energetykę i zastanawiam się czy to dobry wybór dla dziewczyny i jak to później będzie z pracą... Myślę też o inżynierii biomedycznej na wppt ale tak na prawdę to już sama nie wiem a czasu coraz mniej;(

Karolinchen 

Wysłany: 2010-06-27, 23:44   

nie czaję tego podejścia, że energetyka (lub też inne kierunki typowo techniczne) to zły wybór dla dziewczyn... wiadomo, jest tam dużo facetów, ale jeśli Cię to interesuje i podoba to wybierz to, bo bez sensu iśc np. na architekturę (jeśli Cię to nie kręci), bo to taki bardziej 'dziewczęcy' kierunek... albo na pedagogikę :| przecież nie zmienisz tego, że jesteś 'ścisłowcem' i chcesz zostac inżynierem...

ulul 
bakałarz

Wydział: W-8 IZ
Rok studiów: 1
Wysłany: 2010-06-30, 11:20   

No, tylko że taka "pionierka" musi się liczyć z tym, że trudno jej będzie dostać pracę, a jak już dostanie, to starsi koledzy będą (przynajmniej z początku) patrzeć na nią z góry i traktować niepoważnie. Jeśli jej to zwisa, to ok, ale jeśli miałaby się tym przejmować, to już lepiej iść na coś bardziej "babskiego" ;)

W tej elektrowni, którą mniej więcej "znam", średnia wieku specjalistów jest dość wysoka, więc tak za 10-15 lat na gwałt będą szukać kogoś nowego :D Na pewno energetyka to kierunek rozwojowy, ale w dłuższej perspektywie (w Polsce będą musiały kiedyś powstać jakieś nowe elektrownie, albo chociaż bloki, bo dosłownie zabraknie nam prądu).

Odpowiedz do tematu